تبلیغات
دنیای کامپیوتر - فیس‌بوك یك انتخاب یا اجبار؟

خدا تنها به معنی آفریننده ی هستی نیست، بلکه معنی هستی نیز هست. دکتر علی شریعتی

فیس‌بوك یك انتخاب یا اجبار؟

نویسنده :ib ib
تاریخ:چهارشنبه 17 آذر 1389-12:09 ق.ظ


شاید شش سال پیش هیچ كس گمان نمی‌كرد كه یك وب سایت ساده كه تنها برای به اشتراك گذاردن اطلاعات چند نفر دوست و محصل كالج ایجاد شده بود به جایی برسد كه بیش از پانصد میلیون كاربر داشته باشد.
دقیقا در اینجاست كه نبوغ و عطش مارك زوكربرگ و همكاری و پشتكار دوستان وی به نام های ادواردو ، داستین و كریس به یاری او شتافته تا این وب سایت را رقیبی جدی برای شركت های بزرگ و قدیمی چون یاهو و گوگل گرداند.
محبوبیت و تاثیرگذاری این وب سایت اجتماعی عرصه را بر رقبا تنگ كرده و آنها را وادار به اتخاذ سیاست‌های همكاری با فیس‌بوك و یا مبارزه و رقابت با آن نموده است.

اعتیاد و اثر روانی بر مردم
تاثیر فیس‌بوك را بر زندگی ماشینی و كامپیوتری مردم به خصوص نسل جوان نمی توان انكار كرد. جوانان با فیس‌بوك می‌خوابند و بیدار می‌شوند.
این وب سایت اولین جایی است كه معمولا توسط اكثرجوانان مورد بازدید قرار می‌گیرد.
امكانات این وب سایت نظیر امكان گفت‌وگوی آنلاین با دوستان، به اشتراك گذاردن عكس و آلبوم، اعلان كنسرت‌ها و برنامه‌های اجتماعی و همچنین سرویس مكان‌نما و.. زندگی مردم را طوری تحت تاثیر قرارداده است كه حتی برخی برآورده شدن نیاز ارتباطات روزمره خود را بر روی آن جست‌وجو می‌كنند.

یكی دیگر از دلایل اعتیاد به فیس‌بوك و یا به عبارت دیگر موفقیت فیس‌بوك در جلب مردم را می‌توان گسترش زندگی ماشینی، افزایش فاصله و محدودیت‌های اجتماعی نامید.
با فیس‌بوك دیگر نگران دوری از دوستان نیستید، با آنها در تماس هستید و از رویدادهای مختلف آگاه می‌شوید. محدودیت بین جوانان كه توسط خانواده‌ها و اجتماع ایجاد می‌شوند رنگ باخته و دیگر در فیس‌بوك معنا ندارند زیراكه كنترلی بر آن نیست.
با نگاهی اجمالی به موارد بالا و كمی تامل می‌توانید به تغییرات تدریجی اما بسیار جدی در زندگیمان بیشتر پی ببریم.

فیس‌بوك و تاثیر بر رقبا
تاثیر فیس‌بوك تنها بر مردم عادی نبوده و گسترش آن رقیب‌ها را نیز به تكاپو انداخته است. قدرت گرفتن این وب سایت و ارائه خدمات مختلف و گاه نا محدود رایگان نظیر امكان ذخیره نامحدود فیلم، عكس و نوشتارهای مختلف اثرات مخرب بسیاری بر سایر وب‌سایت‌هایی كه به ارائه تك سرویس‌های درآمدزا می‌پرداخته‌اند داشته است تا جایی كه وب سایت‌هایی معروف نظیر flickr ، Photobucket ، youtube و همچنین Picasaweb بخش عمده‌ای از كاربران خود را از دست داده و در جذب كاربران جدید اینترنتی به دردسر جدی دچار شده است.
فیس‌بوك تمام مرزها را درنوردیده و اكنون با هدف قراردادن نقاط قوت شركت‌های بسیار بزرگ و قدیمی گوگل، یاهو و بخشی از سرویس‌های شركت میكروسافت هدف و آینده جاه‌طلبانه‌ای را برای خود ترسیم نموده است تا جایی كه در برخی موارد تحمیل تغییر بر این شركت‌ها باعث مانورهای كاری عجیب آنها شده است.
شاید بتوان بزرگ‌ترین مزیت و نقطه قوت فیس‌بوك را ارائه سرویس‌های مختلف مردم‌پسند مبتنی بر روانشناسی جوامع و همچنین سیستم‌های یكپارچه آن نام برد در حالیكه رقبا همچنان به ارائه خدمات خود بصورت جدا ادامه می‌دهند. بطور مثال شركت گوگل ده‌ها سرویس مشابه داشته اما هر یك بصورت مجزا عمل می‌كنند در حالیكه كاربر اینترنتی با وقت محدود خود تمایل به دسترسی به سرویس‌های مختلف مورد نیاز خود در كوتاه‌ترین زمان و كم دردسرترین روش در یكجا دارد.


fbcompete.jpg


استراتژی رقبا
گسترش و موفقیت‌های پی در پی شركت خدمات اجتماعی فیس‌بوك گویی بر رقیب‌های آنلاین و سنتی اثر شگرفی گذاشته و آنها را بر آن داشته تا در مقابل آن استراتژی های متفاوتی را برگزینند. برخی حقیقت وجودی فیس‌بوك را پذیرفته و سعی بر همكاری و به اشتراك گذاری اطلاعات خود بر مبنای سیستم Cloud Computing نموده‌اند و برخی دیگر برای عقب نیفتادن از قافله، به ارزیابی مجدد كاری خود پرداخته و گاه مسیرهای نجات تجاری دیگری برای خود ترسیم نموده‌اند و در این میان متاسفانه شركت‌های كوچك‌تر تاب مقاومت را در این میان نداشته ، یا از بین رفته‌اند و یا به سمت نابودی و از دست دادن سهم ناچیز خود از این بازار اینترنتی پیش می‌روند.
شركت Yahoo سیاست مدارا و همكاری را پیش گرفته و در حال قراردادن دكمه‌هایی در صفحات و مسنجر جدید خود برای فیس‌بوك می‌باشد اما در مقابل شركت گوگل خطر رقیب را كاملا جدی گرفته و با این حال كه در تلاش برای ارائه سرویس‌های آنلاین دیگری می‌باشد گریزی هم به سمت سیستم‌های مبتنی بر اندروید و دنیای دیجیتال زده است و بسیار موفق هم عمل نموده است.

پیش‌بینی
با توجه به تلاش‌های اخیر شركت فیس‌بوك در افزودن امكانات مختلف آنلاین خود نظیر امكان ایجاد گروه، دسته‌های كاربری و تعریف‌های مختلف در لایه حفاظت اطلاعات و خبرهای مبنی بر تاسیس دفترهای مختلف كاری و جذب نیرو در ایالت‌های مختلف كشور آمریكا و همچنین تصمیم آن شركت به تاسیس مركز داده جدید خود در كارولینای شمالی، پیش‌بینی می‌شود این شركت خود را برای یك گسترش انفجاری دیگر در عرصه سیستم‌های آنلاین آماده می‌كند.
حال زمان آن است كه شركت فیس‌بوك با ارائه آدرس‌های اینترنتی جدید خود رقبای قدیمی را كنار زده و حتی تعریف جدیدی بر واژه ایمیل ایجاد نماید.
دنیای صوت و تصویر آنلاین هم به زودی در تسخیر درآمده و شركت‌های Hulu و Google باید پیش از اینكه خیلی دیر شود اقدامات پیشگیرانه خود را آغاز نمایند. پیش‌بینی دیگر من، امكان فعالیت‌های بانك‌ها بصورت جدی در این بستر مجازی اجتماعی می‌باشد طوری كه بانك‌ها بدون نگرانی‌های امنیتی بر روی آن اقدام به ارائه سرویس نمایند.

با ورود جدی بانك‌ها امكان خرید اینترنتی بر روی فیس‌بوك مهیا شده و شركت‌های بورسی نیز می‌توانند در این عرصه وارد شوند.
تحول در سیستم گفت‌وگوی آنلاین(صدا و تصویربه جای متن) و همچنین سیستم‌های تلفن اینترنتی یا VOIP از مواردی هستند كه باید منتظر آنها در یكی دو سال آینده باشیم.

سخن پایانی
گسترش خدمات فیس‌بوك در صورت عدم وجود موانع قانونی(كه ممكن است توسط شركت‌های رقیب بوجود آیند) شركت‌ها و افراد را از حالت انتخاب خارج كرده و نوعی اجبار را بر آنها تحمیل خواهد كرد طوری كه یك شخص در صورتیكه بخواهد در جامعه زندگی كند ملزم باشد تا حساب كاربری در فیس‌بوك داشته باشد زیرا كه بدون آن از اخبار، دوستان، خانواده و .. به دور مانده و حتی به راحتی قادر نخواهد بود به حساب‌های بانكی و خریدهای روزمره خود بپردازد.
شاید زمانی دلمان برای حضور فیزیكی در مدرسه و دانشگاه تنگ شود و یا حسرت در آغوش گرفتن عزیزانمان را بكشیم زیرا كه فیس‌بوك می‌تازد!
کیانوش مرادیان
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How do you treat a sore Achilles tendon?
یکشنبه 26 شهریور 1396 05:33 ق.ظ
Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look
of your site is great, as well as the content!
Where is the Achilles heel?
جمعه 3 شهریور 1396 12:27 ب.ظ
For hottest information you have to pay a visit world-wide-web and on web
I found this web page as a best site for hottest updates.
direfuldispatch55.over-blog.com
شنبه 31 تیر 1396 01:28 ب.ظ
Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening
in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads
up! Other then that, great blog!
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 10:31 ب.ظ
Hello, I want to subscribe for this webpage to take newest updates, thus where can i do it please help out.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo